Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Akne Tedavisi

Ciltte en sık görülen rahatsızlıklardan biri de akne yani sivilcedir. Genel olarak ciltte bulunan yağ bezelerinin meydana getirdiği bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla alın, çene ve burun bölgelerinde görülür. Vücut kısmında ise sırtın üst kısmı ile göğüs kısmında oluşur. Ergenlikten başlayan bu akne durumu kırklı yaşlara kadar görülebilir. Sadece bir ergenlik dönemi hastalığı şeklinde düşünmek yanlıştır. Erkeklerde ve kadınlarda akne farklı tarzda kendini gösterir. Kadın erkek görünüm açısından rahatsız edici çirkin bir görüntü meydana getirir. Bu nedenle de tedavi edilmesi psikolojik olarak da önemlidir.

Akne tedavisi denildiğinde bilinmesi gereken kişinin yaşına göre tedavi şeklinin değiştiğidir. Gençlerde daha sık görülebilen akne sosyal hayatı etkiler. Birçok genç bu sebeple arkadaş çevresinden uzaklaşabilir. Bu nedenle akne tedavisi yaptırmak gereklidir. Sivilcelerin tedavisinde hastalığın şiddeti incelenmelidir. Akne tedavisi işleminde önemli olan iltihap durumunun söz konusu olup olmadığıdır. İlgili sivilcenin durumuna göre losyon, krem tedavisi uygulanır.

Akne tedavisi işleminde a vitamini ilaçlar yanı sıra hormonal ilaçlar da kullanılır. İlgili akne tedavisi işleminde doktorun önerisi ise mekanik olarak oluşan siyah noktalar da lazer ile alınır. Işık tedavileri ile alınan bu siyah noktalar görünüşü rahatlatacaktır. Düzenli ve doğru kullanılan krem ve losyonlar da zaman içerisinde akneleri tamamen yok eder. Doktor tedavisinde ilaç kullanmanın yanı sıra beslenmeye dikkat etmek ve doktorun tüm verdiği bilgilere uymak gereklidir.

Akne Neden Meydana Gelir?

Ciltte meydana gelen en sık sorunlardan biri olan aknelerin nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Yağ bezlerinde tembellik ve ardından meydana gelen yağ birikmeleri,

  • Cildin düzenli temizlenmemesi nedeni ile mikro organizmalar,
  • Erkeklerde ve kadınlarda hormonal sebepler,
  • Genetik olarak yağlı cilt yapısı,
  • Yağ bezlerinde biriken keratnöz maddesi,

Bunlar genel olarak akne nedenidir. Ergenlik dönemi ile başlayan yağ bezlerindeki büyüme ve o dönemde cilde yeterince temizlik ve bakım yapılmaması da akne sebebidir.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Akne tedavisi mutlaka aknenin durumuna göre yapılmalıdır. Genel olarak sivilce nedeni düzenli temizlenmeyen cilttir. Toz ve pisliğe maruz kalan ciltte yağ dokuları aşırı şekilde çalışır. Bu durum da sivilcelere neden olur. Güneş ışığı ve dış etkenlerde sivilce oluşumunda etkilidir. Genel olarak bilinen genetik faktörler ve hormonlarında akneyi etkilediğidir. Kesin tedavi için düzenli ilaç kullanmak gereklidir. Bu tedavi süreci uzun sürebilir. Uzman bir doktora gitmeden akne tedavisi mümkün değildir.

Merkezimiz bu uygulamalarda sadece danışmanlık hizmeti vermektedir.