Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ben Tedavisi

Ben oluşunu tıbbi açıdan nedeni bilinmeyen bir durumdur. Belirli doktorların çeşitli teori ve fikirleri olsa da şu ana kadar kesin bir nedeni bulunamamıştır. Deri renginin git altında melonosit denilen hücrelerden sağlandığı bilinmektedir. Her insanda belirgin bir görselliğe sahip çık rengi meydana gelmektedir. Bu cilt renginin düzensiz bir şekilde noktada toplanması müzikte ben yani nevus oluşmaktadır. Bu nokta şeklindeki oluşumun nasıl olduğu nasıl tek bir yere toplandığı tam olarak bilinememektedir. Bu nedenle de genetik faktörden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ben vücudun her tarafında görülebilmektedir. Ben tedavisi günümüzde çok basit bir lazer uygulaması ile yapılmaktadır.

Ben Çeşitleri

Ben vücudun her yanında meydana gelebilen durumlardır. Kişinin özellikle yüz kuşamında ise rahatsız edici görünün söz konusu olabilir. Benler genel olarak tıbbi açıdan üç çeşittir.

  • doğumsal benler
  • et benleri
  • Basit benler

Basit Benler: En sık görülen basit benler ergenlik döneminde belirginleşir sonraki dönemlerde sevinci koyulaşır. Tehlikeli benler değildir. Görsel olarak rahatsız verici olması durumunda lazer ile tamamen alınması mümkündür.

Doğumsal Benler: Genetik faktörlerden kaynaklanan, yeni doğan bebeklerde siyah ve kıllı olarak görülen doğumsal benlerdir. Doğumsal benler genellikle 20 cm’den fazla çapa sahiptir. İlerleyen yaşlarda muayene direği boyutunda ve renginde değişiklik durumunun gözlenmesi gerekmektedir. Bir ciddi cerrah tarafından mutlaka beni aldırma işlemi gerçekleştirmelidir.

Et Benleri: Bilinen en basit tür et benleridir. Özellikle et beni neden çıkar gibi bir sorun terleyen her yerde etmeni çıkabilir diye cevaplana bilir. Melonom riski etmenin de mevcut değildir. Etkili tedavisi ise basit radyo frekansla ya da lazer ben tedavisi ile gerçekleşebilir.

Ben Tedavisi Yöntemleri

Ben tedavisi geleneksel olarak hissiyle yapılıp dikişle kapatılırdı. Eski bir yöntemdir. Bu yöntem de kişiler genellikle bir kişi üzerinden şikayetçi olmuştu. Fakat tıbbi açıdan gelişen teknoloji nedeniyle günümüzde benler hiç iz kalmayacak şekilde lazer ile tedavi edilebilmektedir.

Beni aldırma genel olarak bak öğretmen da kanser riski iyi adlandırılmaktadır. Fakat bilinmesi gereken durum kantar eğilimi olan benlerin kalması kanseri artırmaktadır. Bu nedenle de tedavi edilerek ben nerede kanka riski de ortadan kalkmış olur. Bir benim kanser riskinin olup olmadığı ise ancak alınacak bir örnek ile  biyopsi sonucu öğrenilebilir. Ben tedavisinde bir çok klinik günümüzde lazer işlemi yapmaktadır. Bu işlem ile 10 dakikada 1 tipte olan tüm benlerin tamamen yok edilmesi mümkündür.

Merkezimiz bu uygulamalarda sadece danışmanlık hizmeti vermektedir.