Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Gözenek Sıkılaştırma Uygulamaları

Ciltte bulunan gözeneklerin yapısı tamamen genetik faktörler belirler. Genel olarak her insanda bu yapı farklılık gösterir. Yaş ilerledikçe cilt dokusunda oluşan değişiklikler nedeni ile gözenekler esner. Kolajen kaybı sonucunda esnek ve geniş olan gözenekler meydana gelir. Güneş ışınları, yaşam şartları, beslenme şekli ve yan etkenler nedeni ile bu durum da kişiden kişiye farklılık gösterir. Zamanla ilerleyen yaş ile birlikte oluşan bu esneklik gözeneklerin iyi sarkması sonucunda kötü bir görüntüye neden olur.

Gözenek sıkıştırma uygulamaları ortaya çıkan bu esneklik ve sarkmaları gidermek için kullanılır. Cilt gözeneklerin sıkı kalması için sebum dengesinin sağlanması gereklidir. Bu durumdan daha az etkilenmek için kişinin özellikle 30 lu yaşlardan itibaren düzenli olarak profesyonel cilt bakımı yaptırması gereklidir. Cilt bakımlarında cilt tazelenir, ölü derilerden arınır ve temizlenir. İçeriğinde yer alan pis yağ dokusundan arınır. Böylelikle gözeneklerin genişleme durumu da engellenmiş olur.

Sıkı bir cilt için mutlaka cilt bakım yöntemlerini kullanmak gereklidir. Gözenek sıkıştırma uygulamaları arasında ilk olan profesyonel bakım yaptırmaktır. Kolajen sentezini sağlamak ve ölü derilerden cildin arınması böylelikle sağlanmış olur. Kimyasal peelingler, gözenek sıkılaştırıcı özellikleri ile kullanılabilir. Aynı zamanda lazer tedavileri ile de gözenekleri sıkılaştırmak ve daha genç bir cilt yapısına sahip olmak mümkündür.

Gözenek Sıkıştırma İçin Lazer Uygulaması

Cildin tazeliğini koruması için yapılan temizlik bakımları, maskeler ve diğer işlemlerin yanı sıra eğer gözeneklerde sarkmalar meydana geldi ise lazer uygulaması ile cildin eski görünümüne kavuşması sağlanır. Kimyasal peeling ile sağlanan ölü derinin atılmasıdır. Bu işlemde cildin sıkılaşmasını sağlar. Bu peeling ile yapılan işlemde ölü derinin soyulması için solüsyon uygulaması yapılır. Bu işlemde ölü derinin atılması amacı ile solüsyon içeriğine triklosetik asit, hidroksi asit, glikolik asit gibi kimyasallar eklenir.

Lazer ile yapılan gözenek sıkıştırma uygulamaları ise aşağıdaki çeşitler ile yapılmaktadır.

  • Co2 fonksiyonel lazer uygulaması,
  • Q swidged lazer uygulaması

şeklinde iki tür olarak yapılmaktadır. Lazer tedavisi ile ciltte bulunan liflerde kasılma meydana getirilir. Bu kasılma ile beraber cilt sıkılaşır. Alt bağ dokularında yeniden yapılanma uyarısı meydana gelir. Ölü derileri atan ve yeniden sanlı deri ortaya çıkaran cilt dokusu daha sıkı bir görünüme kavuşur. Ortalama 6 seans olarak uygulanan lazer yöntemleri birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. 2 haftada bir kez olmak üzere yapılan bu uygulamalarla kısa sürede genç bir görünüme kavuşmak mümkündür.