Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hücre Yenileme

Gün geçtikçe hayatımıza giren yeni tedavi yöntemlerinden biri de hücre yenileme tedavisidir. Aynı zamanda kök hücre tedavisi olarak da bilinir. Hücre yenileme kemik iliği transplantasyonu adı altında uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Vücudun genel yapısı gereği her hücrenin bir yedek dokusu bulunmaktadır. Bu yedek hücreler arasında çoğalan kök hücre denilen hücreler bulunur. Yoğun olarak da bu kök hücre niteliği taşıyan hücreler kordon kanında, yağlarda ve kemik iliklerinde bulunur.

Kök hücreler bulundukları kısımda dokuya dönüşmezler. Çoğalma özellikleri ile kendi oldukları kısımdan başka şekil ve fonksiyona bürünebilirler. Dönüşebilen, çoğalabilen ve başka şekle girebilen özel hücrelerdir. Hücre yenileme tedavisi de bu kök hücreler ile gerçekleştirilmektedir. Hücre yenilenme aynı zamanda beslenme şekli ile de alakalıdır. Bazı besin maddelerini düzenli olarak tüketmek hücre yenileme tedavisi niteliğindedir.

Hücre Yenilemesini Sağlayan Besin Maddeleri

İnsan vücudunun daha sağlıklı ve genç görünmesi hücre yenilenmesi ile doğru orantılıdır. Hücre yenileme tedavilerinin yanı sıra bazı besin maddelerini sıklıkla tüketmek gereklidir. Tıbbı tedaviler öncesinde sağlıklı olabilmek için mutlaka dengeli ve sağlıklı beslenmek gereklidir.

Biberiye: İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde biberiye cildinizi yeniler, kan dolaşımını hızlandırır ve vücutta iltihap oluşmasını önler. Ayrıca kolay bulabilen bir çay bitkisidir. Her gün bir fincan biberiye çayı genel sağlığınız için çok faydalı olacaktır.

Balık: İçeriğinde bulunan omega 3 ile balık özellikle de hamsi, uskumru, sardalya gibi balık türleri oldukça sengin bir içeriğe sahiptir. İster ızgara isterseniz fırında pişirin düzenli tüketmek gereklidir. Cildin parlak görünmesini sağlayan, akne, egzama ve cilt hastalıklarında da balık şifadır.

Yaban Mersini: Kılcal damaları güçlendiren yaban mersininin, yapılan araştırmalarda yaşlanmaya karşı da etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Antioksidan özelliği ile her gün bir avuç yaban mersini yemek oldukça faydalıdır.

Bezelye: Bezelye lifi ve c vitamini özelliği ile yaşlanmaya karşı etkilidir. Hücreleri yenileme özelliğine sahip bir besin maddesidir. Mevsiminde sık sık tüketilmesi gereklidir.

Badem: Faydaları saymakla bitmeyen bir besin maddesi bademdir. Ciltte meydana gelen kırışıklıklar dahil güneş lekeleri, kaşıntı gibi birçok soruna badem iyi gelir. Çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Kavrulmuş bademde tuz da bulunduğundan çok tüketmemek gereklidir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: A vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı tüm sebzeler hücre yenilenmesini saplar. Kan damarlarını destekler. Ispanak, lahana, taze fasulye gibi yeşil yapraklı sebzeleri sık sık tüketmek gereklidir.

Merkezimiz bu uygulamalarda sadece danışmanlık hizmeti vermektedir.