Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi, birçok bölgedeki deri hastalıklarının tedavisinde yahutta cilt yenilemede, hatta bölgesel zayıflama ve selülit gibi rahatsız edici görüntüleri gidermede kullanılan estetik yöntemine verilen isimdir.

1952 yılında estetik amaçlı olarak ilk defa kullanılan bu yöntem dünya genelinde kullanılmaya devam etmiş ve ciddi faydalar sağlamıştır.

Daha çok cilt yenilemede peelingin de üstünde sayılan estetik amaçlı tıbbi işlem olarak bilinse de aslında birçok rahatsızlık için kullanılabilen tedavi yöntemi de sayılır.

Örneğin kronik veya akut ağrılar da herhangi bir şekilde meydana gelen yaralanmalarda, deri hastalıklarının tedavisinde, yara veya leke izlerini gidermede de sıklıkla kullanılan ve uzman kontrolünde uygulanan bir yöntemdir.

Mezoterapi işlemini ilk defa kullanarak insanlığın yararına sunan kişi ise Dr. Michel Pistor’dur.  İçerisinde mineral, vitamin, Amino asitler ve enzimlerin bazen karışık bir şekilde bazen de tek başlarına enjekte edildiği bir işlemdir.

Mezoterapi Nasıl Yapılır

Birçok farklı çeşidi olan hatta bazen saçlar için bazen de cilt güzelleştirmek için kullanılan mezoterapi yöntemi bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir.

Enjektör yardımıyla deri içerisine ya da cildin içerisine enjekte edilerek uygulanır. Bu sebeple kişinin kendi başına yapamayacağı ancak uzman bir doktor kontrolünde kendisine uygulatabileceği tedavi şeklidir.

Mezoterapi Nasıl Uygulanır

Bazen iğne ile son zamanlarda da iğnesiz olarak uygulanan bu yöntem sıklıkla tercih edildiği için güncellenmekte ve yenilenmektedir.

Genellikle mezoterapi denildiği vakitte iğneli olanı tercih edilse de alternatif olarak son zamanlarda iğnesiz olanlarda çıkarılmıştır. Hatta iğnesiz olan yöntem ağrı ve sızı olmadan rahat bir şekilde uygulanır.

İğnelerden korkan kişiler için tercih edilebilecek güzel bir avantajdır. Enjeksiyon yardımı ile kullanılan tedavi yöntemi bazen gerektiğinde lazer tedavilerinde roller ve ip ile dahi uygulanabilir.

Mezoterapi Faydaları Nelerdir

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen ve uzman kontrolünde uygulanan mezoterapi yöntemi farklı bölgelerde farklı niyetlerle uygulandığı için birçok faydası bulunur.

Bazen cildin sarkmasını ve yaşlanmasını önlerken, bazen cilt üzerinde bulunan bütün lekeleri giderici özelliğe sahiptir.

Hatta selülit veya derilerde meydana gelen çatlakları da gideren mezoterapi aşırı kilolu olan ve kilo vermekte zorlanan kişilerin bölgesel zayıflamasına da yardımcı olur.

Hatta saç dökülme sorunu yaşayan ve bundan dolayı kellik tedavisi yapmak isteyen kişiler de yeni saçların çıkmasına dahi yardımcı olabilir.

Yüze uygulanan mezoterapi ise göz altındaki morlukları ve torbaları azaltır ve bazı kişilerde tamamen de giderebilir. Herhangi bir sebepten dolayı yaralanma veya ağrı meydana gelirse onların azalmasında da yardımcı olmak gibi faydaları bulunur.

Mezoterapi Kimlere Uygulanır

Her ne kadar faydalı bir yöntem olsada bazen içerisinde küçük ve az miktarda çeşitli ilaçlar barındırdığından dolayı ciddi sağlık rahatsızlığı olan kişilerin dışında herkesin rahatlıkla kullanacağı bir yöntemdir. Yaşı 18 in altında olan gençlerde pek tavsiye edilmeyip aynı şekilde çok yaşlanmış ve şeker, kalp gibi rahatsızlıkları olanlar için de kullanımı uygun değildir.

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İğne yardımıyla veya iğnesiz olarak bazı ilaçların ve kimyasal ürünlerin vücuda enjekte edilmesi meydana geldiğinden dolayı mezoterapi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu kişinin sağlığı için ve uyguladığı mezoterapinin hakiki bir fayda sağlaması için gerekli bir husustur.

Seansı ne kadar sürerse sürsün her seanstan önce ve seansların sonrasında kan sulandırıcı bir ilaç olan Aspirin veya benzerlerinin kullanılmaması gerekir.

Yine aynı şekilde her seanstan sonra hangi bölgeye mezoterapi uygulandı ise o belgenin 10-15 saat kadar su ile temas etmemesi gerekir.

Hatta herhangi bir zarara yol açmaması ve daha iyi fayda sağlaması açısından vücudu sıkan kıyafetlerin giyilmemesi de önemli tavsiye edilir. Eğer yüze uygulandıysa yine 10-15 saat kadar makyaj yapılmaması da oldukça önemlidir.

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanması Sakıncalıdır

Basit bir yöntem olmayıp içerisinde birtakım kimyasalların bulunduğu tedavi yöntemi olan mezoterapinin herhangi bir bölgesinde felç geçirenlerin, emziren veya hamile olan annelerin, insülin kullanan şeker hastalarının, kanser, kalp ve kan pıhtılaşma sorunu bulunan hastaların, hatta mezoterapinin içerisinde bulunan ilaçlara alerjisi olan kişilerin uygulamaması gerekir. Bu hastalıkların mutlaka doktora söylenmesi ve öncesinde belirtilmesi gerekir.

Mezoterapi Uygulamasının Özelliği Nedir

Sadece cilt yenileme ve temizleme işlemleri olan peeling gibi basit bir tedavi yöntemi olmadığından dolayı, mezoterapi içerisinde düşük de olsa ilaçlar kullanılarak problemli olan bölgenin en iyi şekilde tedavi olmasını sağlar.

Hızlı ve oldukça faydalı bir yöntemdir. Ayrıca tahmin edilemeyecek kadar sorunu hallederek sağlıklı bir yaşam da sunacaktır.

Mezoterapinin Kullanım Alanları Nelerdir

Kadınlarda ve erkeklerde şiddetli saç dökülmesi meydana geldiği vakitte saçların dökülmesini önleyip saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlayan, hatta daha sık bir şekilde çıkmalarına sebebiyet veren mezoterapi yöntemi saç derisine ve köklerine uygulanır.

Yine aynı şekilde ciltteki lekeler, kırışıklıklar, sarkmalar gibi sorunları ortadan kaldırmak için yüz derisinde de rahatlıkla uygulanabilir. Bölgesel yağlanmaların azalması hatta tamamen giderilmesi için hangi bölge tedavi edilecekse o bölgede de rahatlıkla kullanılacaktır.

Yüz ve Cilt Mezoterapisinin Faydaları

Ciltte meydana gelen kırışıklık, çizgiler, lekeler, sarkmalar gibi sorunları ortadan kaldıran ve ciddi bir şekilde tedavi eden yöntemdir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanmaktadır

Saçlardaki problemler için ya da daha sağlıklı olması için uygulanan bu yöntem saç köklerine ve derisine enjeksiyon yoluyla uygulanır

Saç Mezoterapisinin Faydaları

Saç köklerine ve diplerine uygulanan mezoterapi saçların hızlı uzamasını, dökülmesinin azalmasını ve daha gür bir şekilde çıkmasını sağlar.

Mezoterapi Fiyatları 2021

Yapıldığı bölgeye göre ve seansına göre mezoterapinin fiyatları da değişecektir. Bu sebeple öncesinde uzmanlardan detaylı bilgi alınabilir. Mezoterapi Fiyatları 2021 bilgi için hemen bizimle iletişime geçiniz.