Saç Dökülmesi Tedavisi Nedir?

Saç dökülmesi tedavisi öncesinde yapılan muayene sonucunda saç dökülmesine neden olan etken belirlidir.  Bay ve bayanlarda görülen saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, hormonal bozukluklar, stres ve yoğun iş hayatı, vitamin ve mineral eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanır.

Tüm bu nedenlerden dolayı saç dökülmesi tedavisi yaşanan sorunları ortada kaldırmada oldukça etkili işlem ve aşamalardan meydana gelir. Nasıl ki saç dökülmesinin tek bir nedeni olmadığı gibi kullanılan tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. Kişiye özel planlanan tedavi yöntemleri ile saç dökülme sorunu ortadan kalkar.

Ardından kişiye uygun tedavi planı yapılır ve Bu doğrultuda kullanılacak tedaviye başlanır. Saç dökülme tedavisi sırasında kullanılan yöntemler ilaç tedavisi seç mezoterapisi, PRP ile saç dökülme tedavisi ve regenera activa  tedavisi gibi teknikler bulunur.

Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmelerini önlemek ve saçı güçlü bir hale getirmek amacıyla kişiye özel planlanan saç dökülme tedavisi uygulanır. Saç dökülmesi için dermatologlar tarafından tavsiye edilen ilaçlar bulunur. Kullanılan bu ilaçlar saçın kalınlaşmasına ve sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur. İlaç tedavisi daha çok seyrek saçlı kişilere uygulanabilir.

Günümüzde en çok kullanılan saç dökülme tedavisi yöntemlerinden biri PRP’dir. Kişinin vücudundan alınan kan özel işlemlerden geçirilir ve kişiye ait onarıcı hücreler saç derisine enjekte edilir. Bu teknik sayesinde yeni saç köklerinin çıkışı sağlanır. Aynı zamanda saçın güçlenmesini destekler.

Saç mezoterapisi ise kişinin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve antioksidan belirlenir ve özel olarak bir karışım hazırlanır. Saç derisinin ihtiyacı olan mezo kokteyl hazırlanır ve enjeksiyon yardımı ile saç derisine enjekte edilir.

Yapılan masaj işlemleri ile saç derisi ve saç kökleri canlı, güçlü ve kalın hale gelir. Kullanılan saç dökülme tedavisi tekniklerinin temel amacı saç bakımını yapmak ve saç dökülmesini önlemektir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

İnsanlarda görülen saç dökülme problemi çevresel ve genetik faktörlerden kaynaklanır. Gün içerisinde dökülen 100 adet saç teli normal kabul edilirken bu sayının üstünde olan rakamlar ciddi sorun olarak görülür ve doktor tavsiye edilir.

Uzman doktorlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda saç dökülme nedeni tespit edilir ve saç dökülme tedavisi uygulanır. Saç dökülmesinin sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Genetik nedenlere bağlı saç dökülmesi erkeklerde yaygın bir şekilde görülürken kadınlarda menopoz sonrası görülür.
  • Deri hastalıkları sonucu saçın dökülmesi
  • Tiroit bezleri ile ilgili yaşanan sorunlar hormon düzensizliğine yol açar bu durum saç dökülmesini tetikler.
  • Kansızlık özellikle bayanlarda saç dökülmesine neden olur.
  • Demir ve çinko gibi mineraller saç dökülmesine neden olur.
  • Yanlış kullanılan saç bakım ürünleri
  • kötü yaşam alışkanlıkları ve düzensiz beslenme saç dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kadınlarda ve erkeklerde görülen saç dökülme problemi nasıl önlenir sorusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bu doğrultuda saç dökülmesini önlemek için bazı konularda dikkatli olmak gerekiyor. Öncelikle stresten uzak sakin bir yaşam tarzı kişinin düzenli bir hayat yaşamasını sağlar.

Sağlıklı beslenmeye önem vermek ve uykuyu düzene koymak gerekir. Saçı destekleyecek güçlendirecek saç bakım ürünleri ile birlikte uygun şampuanlar kullanmalıdır. Saçı düzenli yıkamak ve dikkatli kurulamak gerekir.

Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar saçları olumsuz etkilerinden dolayı bu tür maddelerden uzak durmak gerekir. Ayrıca gün içerisinde saçı zararlı güneş ışınlarına karşı korumak gerekir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülme problemi daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Menapoz döneminde görülen saç dökülme sorunu farklı hastalık nedenlerinden dolayı da dökülebilir. Daha çok tiroid, diyabet ve demir eksikliği kaynaklı saç dökülmesi yaşanır.

Ciddi saç dökülme problemi yaşayan bayanlar zaman kaybetmeden hekime başvurmalı ve burada yapılan analizler sonucunda saç dökülme nedeninin kadın tipi mi erkek tipi mi olduğuna bakılır. Ardından yapılan kan testleri ile kişinin eksik olduğu vitamin ve mineraller belirlenir. Amaç doğru saç dökülme tedavisi uygulamaktır.

Kadınlarda görülen saç dökülme nedenlerinden biri de hamileliktir. Gebelik döneminde yaşanan hormon seviyesindeki farklılıklar doğrudan saç dökülmesine sebebiyet verir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Saç dökülme sorunu erkeklerde daha sık görülür. Hem genetik yatkınlık hem de çevresel faktörler erkekleri daha çok olumsuz etkiler. Saç dökülmesinin en çok görüldüğü alanlar şakaklar ve başın tepe bölgesidir.

Erkeklerde saç dökülme tedavisi erken dönemde PRP, mezoterapi gibi tekniklerle önlenmeye çalışılırken ilerleyen saç dökülme problemlerinde saç ekimi önerilir. Çünkü kellik probleminin çözüm yolu saç ekimidir.

B12 vitamin ve folik asit eksikliği saç kökünü olumsuz etkiler. Çünkü saç kökleri kökten beslenemediği için zaman içerisinde güçsüz hale gelir. Bu tür bir olumsuzluk ile karşılaşmamak için sağlıklı beslenme önemlidir. Ayrıca erkekler periyodik aralıklarla vitamin mineral kontrollerini yapmalı bunu bir alışkanlık haline getirmelidir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Günümüzde birçok kişinin muzdarip olduğu konuların başında saç dökülme problemi gelir. Farklı nedenlerden kaynaklı görülen saç dökülme problemi saç dökülme tedavisi ile iyileştirilmeye çalışılır.

Uygulanan tedavi yöntemleri dışında etkili sonuçlar doğuran besinler bulunur. Bu besinlerin tüketilmesi cildin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve demir eksikliğini en iyi şekilde giderir.

Bu doğrultuda tavsiye edilen besinler içerisinde yeşil yapraklı sebzeler, c vitamini içerikli meyveler, A vitamini açısından zengin deniz ürünleri, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler, kalsiyum içerikli yoğurt, süt, baklagiller, beyaz et ve soğan, sarımsak bulunur.

Saç dökülmesi için aktarlarda bulunan yağlarda besleyici bir özelliğe sahiptir. Özellikle lavanta yağı, zeytinyağı, çay ağacı yağı, dulavratotu yağı kullanılabilir. Yağlar dışında özel kürlerde saç dökülme problemine iyi gelir.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm Yeterli Mi?

Doğada bulunan bitkiler doğru kullanıldığı takdirde şifa kaynağıdır. Saç dökülmesi için önerilen bitkisel ürünler saçı kökten besleyerek canlanmasına yardımcı olur. Bitkisel ürünler saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral takviyesini sağlar.

Saç dökülmesi her toplumda görüldüğü gibi toplumumuzda da yaygın bir şekilde görülür. Bu doğrultuda saç dökülme problemini ortadan kaldırmak amacıyla bitkisel ürünler kullanılır.

Kullanılan bitkisel ürünlerle beraber saçın ihtiyaç duyduğu vitamin mineral ve enzim eksikliğini gidermek amacıyla mezoterapi tedavisi bitkilerle karşılıklı kullanılabilir. Mezoterapi dışında PRP’ de saç dökülme tedavisi için başarılı bir role sahiptir. PRP tedavisi ile birlikte takviye olarak bitkisel ürünler kullanılabilir.

Saç dökülme problemi kişiden kişiye değişkenlik göstereceğinden dolayı bitkisel ürünler bazı kişilerde tek başına yeterli olabileceği gibi bazı kişiler de yeterli olmayabilir. Dolayısıyla devreye takviye teknik ve yöntemler girer.

Saç Dökülmesi Tedavisi Fiyatları 2021

Saç dökülmesini önlemek amacıyla uzman kişiler gözetiminde uygulanan tedavi yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kişinin yaşadığı saç dökülme problemi ve nedeni anlaşıldıktan sonra kişiye özel planlanan tedavi yöntemi uygulanır.

Dolayısıyla saç dökülmesi tedavisi fiyatları değişkenlik gösterebilir. Kişinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral eksikliği doğrultusunda saça ve saç derisine enjekte edilecek serumlar hazırlanır.

Farklı fiyat politikası ile belirlenen yöntemler saç dökülme tedavisi için kalıcı sonuçlar verir. Saç dökülmesi tedavisi fiyatları 2021 hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.