Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Terleme Tedavisi

Terleme bir çok kişinin genel bir problemidir. El ayak koltuk altı gibi bölgelerde ter bezlerinin fazla çalışması ile rahatsız edecek kadar fazla  terleme meydana gelir. Bu talebin miktarı fazla olduğunda kişiler hem psikolojik olarak hem de görüntü olarak rahatsız olurlar. Aşırı terleme şeklinde adlandırılan terbiyesiz tıpta hiper hidros denilir.

Psikolojik olarak değerlendirildiğinde terleme utanç verici bir durumdur. Aynı zamanda tedavi edilmediğinde yaşam boyunca sürer. Bu neden ne aşırı derecede terleme fark edildiği anda uzman bir doktora danışmakta fayda vardır. Terleme tedavisi öncesi bir iç hastalıkları uzmanına muayene olmak gereklidir.

Genel olarak toplumun %3’ü nde koltuk altında bu fazla terleme tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Terleme tedavisi türüne göre değişiklik gösteren bir durumdur. Senin olarak terleme rahatsızlığı iki çeşit altında incelenir.

Sekonder Hiperhidroz: Sekonder hiper hidroz daha az görülebilen bir terleme türüdür. Kullanılan ilaçlar, nörolojik bozukluklar, yüzde meydana gelen cerrahi müdahaleler ve ciddi sistemik hastalıklar nedeniyle bu terleme türü meydana gelebilir.

Primer Hiperhidroz: Bu terleme türü sağlıklı her insanda görülebilen bir terlemedir. Sağlıklı bir vücutta olması gereken terleme kadar ise primer terleme denilmektedir.

Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

terleme rahatsızlığının genel olarak sebebi yaşam koşulları, sistemik hastalıklar, nörolojik ve metabolik rahatsızlıklardır. Çoğu durumda ise sağlıklı kişilerde aşırı terleme görülebilir. Isı ve emisyonu hisler bazı kişilerde aşırı terlemeyi tetikleyebilir. Bu durumda ruh hali ve hava durumu ne olursa olsun bir kişi her an her zaman terlemeyebilir. Buda genel olarak bakıldığında bir hastalığın işaretidir. Terleme tedavisi iç hastalıkları muayenesi ardından bir dermatoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.

genellikle aşırı terleme problemi ciddi bir hastalık değildir. Fakat kişinin günlük yaşamını devam etmesi psikolojik olarak kendini iyi hissedebilmesi için tedavi edilmesinde fayda vardır. Bir açıdan bakıldığında aciliyet oluşturması da aşırı terlemenin başka bir sağlık probleminden kaynaklanma durumu doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Terleme Durumunda Neler Yapılabilir?

Aşırı terleme durumu söz konusu ise kişilerin doktor kontrolünün ardından hayatında bazı değişiklikler yapması gerekebilir. Yaşam tarzında yapılan bu gibi değişiklikler ile kişi terlemesini azaltabilir ve bu sıkıntıdan kurtulabilir.

  1. Aşırı alkol tüketiminin sınırlandırmak,
  2. Baharatlı yiyeceklerden uzak durmak,
  3. Deodorant kullanmak yerine anti Pers kullanmak,
  4. Kısıtlayıcı rahatsız edici kıyafetler giymekten kaçınmak,
  5. Feri çeken koltuk altları pedi kullanmak,
  6. Bol ve rahat kıyafetler tercih etmek,
  7. Günde en az iki defa çorap değiştirmek,

Mümkün ise her gün farklı ayakkabı giymek,

Merkezimiz bu uygulamalarda sadece danışmanlık hizmeti vermektedir.