Terleme Tedavisi Nedir?

Terleme tedavisi, aşırı ve istemsiz terlemeye neden olan faktörleri ortadan kaldırılmasıyla birlikte başarılı sonuçların alınması mümkün olabiliyor. Bu yöntemler ile öncelikle terlemenin kökenleri araştırılarak terlemeye neden olan unsurların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Terleme tedavisi, aşırı terleme sorunuyla karşılaşan hastalara yapılan bir uygulamadır. Botoks gibi uygulamaların yanı sıra cerrahi ya da cerrahi olmayan farklı uygulamalar da ön plana çıkmaktadır.

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı terlemenin birden fazla nedeni olabilir. Temel olarak yemek yerken görülen aşırı terleme Frey sendromu olarak isimlendirilir. Bunun dışında hormonal ya da nörolojik nedenlerden dolayı da aşırı terleme görülebiliyor.

Sindirim sistemi rahatsızlıkları yine bu sorunu ortaya çıkaran etmenler arasında yer alıyor. Solunum yolu hastalıkları, çeşitli kalp damar hastalıkları da yine aşırı terleme ile irtibatlandırılıyor.

Terleme Tedavisi Ne Kadar Kalıcıdır?

Genellikle bu tür uygulamalar 6 ay gibi süreler için etkili olur. Bunun yanında daha kalıcı çözümler ile daha uzun süreli olarak bu şikayetlerin ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor. ilk aşamada uygulanan ilaçlı tedaviye cevap vermeyen hastaların ilerleyen aşamalarda farklı tedavi yöntemleri ile iyileştirilmesi mümkün olabiliyor.

Terleme tedavisi için farklı hasta gruplarına özel tedavi yöntemleri ön plana çıkabiliyor.

Aşırı Terleme Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Aşırı terleme ile ilgili cerrahi yöntemlerin yanı sıra cerrahi olmayan yöntemler de kullanılıyor. bu yöntemlerin başlıcaları, iyontoforez ve botoks uygulamaları olarak ön plana çıkmaktadır. Farklı vücut bölgelerine has değişik uygulamalar ön plana çıkıyor.

İyontoforez uygulamaları genellikle el içi terleme vakalarında elektrotlar yardımı ile yapılan uygulamaları kapsıyor. Terleme hastalığının tedavisiiçin cerrahi yöntemler de kullanılabiliyor.

Terleme Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Terleme sorunları vücudun herhangi bir bölgesinde olabiliyor. Koltuk altı bezlerinden dolayı koltuk altlarında meydana gelen terlemeler kötü koku ve istenmeyen sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bunun yanında terleme el ve avuç içi gibi kısımlarda da ön plana çıkabiliyor.

Bu nedenlerde vücudun değişik bölgeleri için farklı uygulamalar ön plana çıkıyor.

Terleme Tedavisinde Uygulama Nasıl Yapılır?

Terleme için yapılan tedavi uygulamaları cerrahi olup olmamasına göre değişebiliyor. Basit operasyonlar ile bu tür tedavilerin sağlanmasının yanı sıra aynı zamanda cerrahi ve endoskopik yöntemler de ön plana çıkabiliyor. Tedaviler eğer cerrahi değil ise seanslar halinde düzenleniyor ve kısa sürede taburcu olması sağlanabiliyor.

Terleme Sorunları

Terleme bir savunma mekanizması olarak vücudun ürettiği bir sıvının salgılanması olup, aşırı terleme için terleme tedavi uygulanıyor. Bu nedenle terleme çeşitli durumlarda ön plana çıkıyor.

Bunun yanında terleme sayesinde çeşitli hastalıklara karşı vücudun direnç geliştirmesi de mümkün olabiliyor. Aşırı Terleme durumları için çeşitli tedavi yöntemleri ön plana çıkıyor.

El ve Avuçlarda Aşırı Terleme 

El ve avuçlarda aşırı terleme hastalığının tedavisinde iyontoforez uygulaması öne çıkıyor. Genellikle 2 ya da 3 gün içerisinde sonuç alınan bu tedavi yönteminde hastanın elektrotlu suya ellerini sokarak netice alınması amaçlanıyor.

Aynı zamanda bu uygulama sayesinde el içi terlemenin kalıcı olarak ortadan kaldırılması sağlanabiliyor. Bu yöntemi cerrahi olan yöntemlere göre terleme hastalıgının tedavisi için kullanılan basit ve kullanışlı bir yöntem olarak ön plana çıkıyor.

Koltuk Altında Aşırı Terleme 

Koltuk altında bulunan ter bezlerinin çalışmasında görülen düzensizlikler nedeni ile bu bölgede yapılan operasyonlar ile aşırı terleme sorunlarının ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor. aynı zamanda bu tür uygulamalar sayesinde kötü kokulara neden olan terleme sorunlarının kalıcı olarak giderilmesi mümkün olabiliyor.

Koltuk altı için kullanılan cerrahi terleme tedavisi ile gerek sinir uçlarının köreltilmesi gerekse de ter bezlerinin alınması gibi uygulamalar endoskopik uygulamalar olarak ön plana çıkıyor.

Terleme Tedavisinin Yan Etkileri Var mı?

Bu tür tedavilerin ilaca bağlı olarak çeşitli yan etkileri bulunmakla birlikte ilaçsız botoks ya da iyonostoforez gibi uygulamalarda kalıcı bir yan etki bulunmuyor. Bu nedenle insanlar terleme tedavi ile ilgili kalıcı çözümler için uygulanması basit olan bu tür yöntemleri tercih ediyorlar. Günümüzde bu tür uygulamalar ile hastaların kısa sürede iyileşmesi ve yan etkilerin en aza indirilmesi mümkün olabiliyor.

Terleme Tedavisi Uygulaması Ne Zaman Etki Eder?

Bu tür tedavilerin etki süresi operasyondan yaklaşık bir hafta sonra başlar. Yani uygulanan tedavi yöntemine vücudun tepki vermesi genellikle bir haftayı buluyor. Terleme tedavi uygulanan hastaların bir hafta sonunda şikayetlerinin kademeli olarak azalması beklenebiliyor.

Terleme Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu tedavi yöntemleri ile şikayetleri azalan hastalarda önemli bir sorun görülmüyor. Hastalar taburcu olduktan sonra gündelik yaşamlarına dönebiliyorlar. İlaçların olası yan etkileri dışında hastaların iyileşmesi ile birlikte aşırı terleme sorunları belirli süreler için ortaya çıkmıyor.

Aynı zamanda bu tür uygulamalar ile hastaların hızlı bir şekilde iyileşmesi ile hasta memnuniyeti de sağlanmış oluyor. Terleme hastalığının tedavisi günümüzde sıklıkla tercih ediliyor.

Terleme Tedavisi Fiyatları 2021

Fiyat olarak bakıldığında hastalığın derecesine bağlı olarak farklı fiyatların ön plana çıktığı görülüyor. Bir de hastanın hangi bölgesinde terleme olup olmadığı da yine fiyatlandırma aşamasında önem taşıyor.

Bu tür tedaviler cerrahi olarak tek seansta gerçekleşse de cerrahi olmayan yöntemler ile 8 ile 10 seans kadar yapılan uygulamalar ile terleme sorunlarının ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor. bu tür terleme tedavisi fiyatları 2021 uygulamaları cerrahi olmadığından ve daha basit olduğundan dolayı tercih ediliyor.