Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bölgesel Kararma Tedavisi

Çeşitli sebeplere bağlı olarak cildimizde kararmalar olur. Kararmaların en çok görüldüğü bölgeler, Koltuk altı, genital bölge, bacak arası, makat çevresi, dirsek ve dizlerdir. Bölgesel kararmaların bize fizyolojik olarak her hangi bir zararı olmasa da bizi görsel ve psikolojik olarak epey kötü etkiler.Pek çoğumuz dışarıya karşı bölgesel kararmalarımızı kıyafetlerle kamufle etmeye çalışırız. Ancak özellikle genital bölgedeki kararmalar cinsel hayatımızı olumsuz anlamda etkileyerek, hayatımızı zorlaştırabilir. Bu durumda çözüm arayışı içine girdiğimizde karşımıza o kadar çok seçenek çıkar ki kafamız karışabilir.

Bölgesel kararma tedavisi uygulamalarında , hasarlı bölgelere uygulanan kremler ve cilt soyma işlemleri, kimyasal peelingler belli bir süreyle cilde parlaklık vererek geçici çözümler sunsa da uzun vadede çözüm olmayacağı gibi, hasarlı bölgedeki cilt dokusuna zarar verebilir. Bölgesel kararma tedavisinde en etkili ve kalıcı yöntem fraksiyonel karbondioksit ve fraksionel erbium lazer uygulamalarıdır.

Bölgesel Kararmaların Sebepleri:

  • Yanlış Epilasyon Uygulamaları
  • Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak,
  • Aşırı ve sürekli dar kıyafetler giymek,
  • Sentetik kıyafetler ve ped kullanımı,
  • Doğum kontrol hapları,
  • Yaşlanma,
  • Hormonsal sorunlar vb.

Yukarıda belirtilen sebeplerin yanında hamilelik döneminde hormonsal değişimler özellikle bikini bölgesi (vajinal bölge) ve koltuk altı kararmalarına neden olur. Kadınlara hayatı zindan eden özellikle bu iki bölgedeki kararmalardır.

Bölgesel kararma tedavisi işleminde uygulanan lazer ışığı cildin alt katmanlarına kadar indiği için etkisi ve kalıcılığı oldukça fazladır.

Lazer ile Bölgesel Kararma Tedavisi Nasıl Yapılır:

Bölgesel kararma tedavisi uygulanırken uygulama yapılan kişi lokal anestezi altında tutulur. Uygulama süresi yaklaşık yarım saattir. İşlem sırasında kararmaya sebep olan melanin pigmenti üreten hücreler lazer ışığı ile tahrip edilir. Bu sayede sorunlu bölgelerde ağartma işlemi yapılarak beyazlama sağlanır. Tedavi, yapılacak bölgeye göre değişmekle birlikte genel olarak 3 seans yapılır. Seanslar işlem yapılan kişinin durumuna göre bir ya da bir buçuk ay arayla tekrarlanır. Uygulama bittikten sonra yılda bir kez  kalıcılığın devamı için ek tedaviler yapılabilir. Bu tamamen sizin durumunuz ve uzmanınızın tavsiyesine bağlıdır.

Bölgesel kararma tedavisi sonrasında cildin altındaki pembe ton ortaya çıkar. Ama rengin ortaya çıkması ve sorunlu bölgenin beyazlaması için en az bir ay süreye ihtiyaç vardır. Tedavi sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez.Tedaviden kısa bir süre sonra kişi normal yaşantısına dönebilir.  Uygulamadan sonra tedavinin yapıldığı bölgelerde kızarıklık ve az miktarda su toplaması ile karşılaşılabilir. Telaş yapmaya gerek yok, bu şikayetler geçici sürelidir.Tedaviden sonra uzmanınızın tavsiye ettiği kremleri kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Bölgesel kararma tedavisi genital bölgeye uygulanmış ise tedaviden sonra cinsel istek, doğurganlık ya da regl ile ilgili fonksiyonel bir bozukluk oluşmaz. İlk bir haftayı atlattıktan sonra normal cinsel hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Merkezimiz bu uygulamalarda sadece danışmanlık hizmeti vermektedir.