Estetik ve güzellik  bölümü; Güzellik kavramı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Birçok insan beğenmediği yerleri estetik yaptırarak daha güzel bir görünüm yaratmak ister. Ancak doktorlar tarafından yapılan estetik her kişi de aynı etkiyi yaratmaz.

Estetik genellikle sağlık sorunu oluşturulan yerler için yapılması önerilir. Sağlık problemi olmadan yapılan tedaviler de zamanla sorunlar da çıkabiliyor. Özellikle kadınlar da çok fazla tercih edilen estetik az da olsa erkekler tarafından da yapılmaya başlanmıştır.

Ancak birçok erkek sağlık sorunları için tercih ederken kadınlar sadece güzellik açısından estetiği tercih etmektedir. Estetik yaptırmaya karar verdiğiniz zaman mutlaka alanında uzman doktorlardan bilgi almak ve en iyi doktora yaptırmak gerekir.

Estetik ve güzellik bölümü kadınlar için daha önemliyken bazı erkekler içinde önemli bir kavramdır. Her kadın güzel görünmek ister ve gerekli bakımlarını yaptırmak da ihmal etmez.

Özellikle yüz bölgesine yapılan estetikler hemen hemen her kadın ve erkek tarafından tercih ediliyor. Son dönemler de ise yüz gerdirme operasyonları yapılmaktadır. Bunun için alanında uzman doktorlardan randevu alarak işlemleri yaptırmak daha sağlıklı olacaktır.

Hangi Bölümlere Estetik Yapılır?

Vücudunuzun hemen hemen her bölgesi için estetik yapılabilir. Kadınlar da genellikle burun estetiği, meme küçültme estetiği, karın germe, yüz gerdirme, liposuction gibi estetik çeşitleri tercih edilir. Burun estetiği özellikle burun kemiğinde sorun yaşayanlar için yapılan bir estetik çeşididir.

Ancak bazı kişilerin burun kemiği aşırı sivri olabiliyor. Bu durumda kişiye rahatsızlık verebilir. Bu nedenle estetik ve güzellik açısından da tercih edilmektedir. Meme küçültme ve karın germe işlemleri ise genellikle güzellik kaygısından dolayı tercih ediliyor.

Bazı kadınlar daha küçük göğüs tercih ederken bazıları ise büyük tercih etmektedir. Bu nedenle de bıçak altına yatarak gerekli işlemleri yaptırmaktadır. Yapılan işlemler genellikle kısa sürse de işlem bittikten sonra gerekli önlemlerinde mutlaka alınması gerekir. Özellikle zayıflamak için yapılan bazı operasyonlar da eğer operasyon sonrası dikkat edilmezse tekrar kilo alınabilir.

Estetik Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik işlemi yapılan bölge açısından önemlidir. Her bölge için ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Özellikle burun ameliyatlarında işlem sonrasında şişme ve morluk görülebilir. Bunun için doktorlar genellikle evde dinlenmenizi önerir.

Liposuction, meme küçültme gibi estetik işlemlerinde bir süre hastane de dinlenmeniz gerekebilir. Ancak estetik ameliyat sonrasında ağır kaldırmamanız da fayda var. İşlem sonrasında herhangi bir dikiş izi kalmaz.